Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy

April 6, 2017, 12:00 am

Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy.

Ruch bezwizowy dotyczy pobytu na terenie Unii Europejskiej przez maksymalnie 90 dni w dowolnym okresie 180 dniowym, bez możliwości podjęcia pracy. Teraz powyższe rozwiązanie musi być zaakceptowane przez Redę Unii Europejskiej, co wydaje się być tylko formalnością. Jeśli państwa członkowskie nie będą blokowały tych przepisów, powinny one wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Natomiast od 28 marca za zgodą Rady Unii Europejskiej weszła w życie liberalizacja przepisów wizowych dla obywateli Gruzji ( co ciekawe przepisy obowiązują także mieszkańców Abchazji i Osetii Południowej); mogą oni przebywać bez wizy na terenie Unii Europejskiej przez maksymalnie 90 dni w dowolnym okresie 180 dniowym, wyłącznie w celach turystycznych.

Co prawda zarówno obywatele Gruzji jak i Ukrainy w dalszym ciągu przy podejmowaniu pracy są zobowiązani do uzyskania odpowiedniej wizy, jednak jak pokazuje praktyka wprowadzenie turystycznego ruchu bezwizowego zawsze jest pierwszym krokiem do wprowadzenia ułatwień w podejmowaniu pracy. Obecnie w Unii Europejskiej widoczny jest coraz większy brak pracowników w niektórych sektorach, pracodawcy z państw członkowskich bardzo chętnie zatrudniliby na brakujące wakaty osoby właśnie z Gruzji czy Ukrainy, jednak na dzień dzisiejszy taką możliwość blokują restrykcyjne przepisy wizowe; uzyskanie wizy pracowniczej jest kosztowne i długotrwałe.